Inne zapachy

Jak dobrać odpowiednie perfumy?

O tym, jak ważną rolę odgrywają zapachy wie każdy – nie tylko kobiety. Zapachy zostają utrwalone przez pamięć i w nieoczekiwanych momentach przypominają o pięknych wydarzeniach i relacjach z przeszłości. Jednocześnie są komunikatem. To szczególnie ważna funkcja w przypadku perfum. Perfumy mogą pomóc wyrazić swój charakter, wprowadzić w odpowiedni nastrój, uwieść, ożywić, przekazać dobrą energię. Są też uzupełnieniem wizerunku, dodatkiem do stylizacji. Co trzeba wiedzieć podczas wybierania perfum? Czym się kierować?

Najważniejsze kwestie podczas wyboru zapachu

Przed wyborem perfum trzeba przede wszystkim sprecyzować kontekst, czyli okoliczności w jakich mają być używane, a także ich rolę. Perfumy nie powinny dominować nad osobą, ale dyskretnie współpracować z garderobą, gustem i sytuacją. Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie dnia bez użycia perfum – mają do tego pełne prawo. Ale perfumy na co dzień powinny być lekkie – tak, aby nie drażniły postronnych osób, nie odwracały uwagi np. od pracy, wykonywania obowiązków. W czasie zakupów trzeba pamiętać o tym, że wszystkie perfumy w kontakcie ze skórą wydają niepowtarzalną woń.

Indywidualne ciepło ciała, a także charakterystyczne dla skóry właściwości (np. szybkie przetłuszczanie) powodują, że u jednej osoby zapach będzie przyjemny, u innych nie. Im bardziej przetłuszczająca się skóra, tym lepiej rozchodzi się intensywność zapachu. Oznacza to w praktyce, że w takich sytuacjach lepiej decydować się na perfumy o mniejszej intensywności. Duża zawartość alkoholu w perfumach może z kolei wysuszać ciało i drażnić zapachem, choć ostatecznie odbiór każdej woni jest kwestią bardzo subiektywną

Podstawowe rozróżnienie perfum

Istnieje kilka podstawowych grup, pod którymi można wybrać najlepsze dla siebie perfumy. Są to, po pierwsze, perfumy kwiatowe. Wybierają je zazwyczaj młode dziewczęta i dojrzałe kobiety, które pielęgnują w sobie delikatność, subtelność i romantyczność. Połączenia kwiatów w perfumach oddają uczuciowość i świetnie sprawdzają się zarówno na dzień, jak i na wieczór. Drugą grupą są perfumy orientalne, tworzone na bazie aromatów korzennych. Bardzo dobrze wpisują się do modnego stylu boho – i w doborze zestawu ubrań i projektowaniu wnętrza mieszkania.

Orientalne perfumy, w których znajdziemy nutki np. cynamonu lub kardamonu, wyrażają zainteresowanie egzotyką i zamiłowanie do natury. Trzecie rodzaje perfum to zapachy cytrusowe, w których znajdziemy połączenia np. pomarańczy, grejpfrutów. Są orzeźwiające i bardzo dobrze sprawdzają się wiosną. W ostatniej podstawowej kategorii klasyfikacyjnej wyróżnia się perfumy szyprowe, zarezerwowane często na wieczorne wyjścia – kolacje, randki, bale. Są ciężkie i dedykowane kobietom odważnym, pewnym siebie, często takim, które chcą podkreślić swoją seksualność i przy spotkaniu rozbudzić kontekst erotyczny.

Wybór perfum w drogerii

Najlepszą drogą do wyboru perfum jest oczywiście bezpośrednia ocena zapachu. Katalogi, opisy produktów i opinie innych osób korzystających z perfum mogą rozczarować – zwłaszcza, jeśli jesteśmy dopiero na początku poszukiwania idealnego aromatu. Wystarczy pójść do perfumerii lub drogerii i skorzystać z doradztwa pracowników. Pytając o nasze ulubione zapachy i styl życia, podpowiedzą i zasugerują konkretne marki.

Na własną rękę możemy też sięgnąć po testery dostępne na regałach. W dziale z perfumami zawsze znajdują się papierowe paski, na które musimy lekko spryskać wybrany flakonik. Po kilku sekundach możemy powąchać papier i ocenić zapach – ze świadomością jednak, że na ciele będzie mógł być trochę inny, w zależności np. od pory dnia i temperatury ciała.

Przy wyborze perfum ważna jest zarówno droga eksperymentów, jak i konsekwencja. Te dwie cechy tylko pozornie są sprzeczne. Kiedy szukamy idealnego zapachu, musimy spróbować wielu produktów, analizować i wyciągać wnioski ze swojego wyboru. Zapach, który świetnie prezentował się na skórze przyjaciółki, mógł okazać się nietrafiony na naszym ciele. Jednak te poszukiwania powinny być jasno sprecyzowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziesięć − jeden =