Dezodoranty

Jaki rodzaj dezodorantu wybrać?

Różnorodność kosmetyków na rynku jest dość duża.  Szukając, tego co jest najbardziej odpowiednie i optymalne, zadajemy sobie mnóstwo pytań o cechy jakie powinien mieć najlepszy dla nas produkt. Podobnie jest w przypadku wyboru dezodorantu. Ważne jest, żeby współgrał z właściwościami naszej skóry, uchronił nas od przykrego zapachu a także innych konsekwencji powstającego potu. Dlatego też wybierając dezodorant, istotne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy szukamy dezodorantu czy antyperspirantu.

Różnica między dezodorantem a antyperspirantem

Pot jest raczej substancją mokrą i bezwonną. Za jego nieprzyjemny zapach odpowiadają drobnoustroje, które powodują jego rozkładanie. Żyją one najczęściej na naszej skórze. Zadaniem antyperspirantu jest radzenie sobie z wilgotnością potu. Z kolei dezodorant odpowiedzialny jest za niwelowanie nieprzyjemnego zapachu. Jest to największa i najbardziej istotna różnica między tymi preparatami. Sam dezodorant nie będzie hamował potliwości. Działa on bardziej jako środek maskujący zapach na ciele, wywołany przez bakterie rozkładające pot. Jeśli chcemy pozbyć się innych nieprzyjemności związanych z potem, niż tylko jego zapach, lepszym wyborem wydaje się być antyperspirant. 

Obecnie, coraz więcej antyperspirantów jest produktami zapachowymi. Oznacza to, że działają nie tylko jako środek ograniczający wilgotność potu, ale też niwelują jego przykry zapach. Niestety stosowanie antyperspirantu ma również swoje minusy. Jest to przede wszystkim jego działanie hamujące przepływ potu. W dłuższym stosowaniu działa bardziej inwazyjnie na naszą skórę niż zwykły dezodorant.

Przyjrzyjmy się temu bliżej. Dezodorant zawiera przede wszystkim kwaśne i słone składniki. Dzięki nim bakterie mają utrudnione zadanie związane z rozkładem potu co zmniejsza jego woń. Dodatkowo dezodorant sam w sobie zawiera jakiś przyjemny zapach, który maskuje zapach potu.  Z kolei antyperspirant najczęściej w swoim składzie ma związki aluminium. Ich zadaniem jest wnikanie w skórę tak, aby zatykać tymczasowo pory i w ten sposób ograniczać wydzielanie się wilgoci. Blokada jest zdecydowanie tymczasowa. Możemy to zauważyć gdy po kilku godzinach od użycia antyperspirantu znów czujemy wilgoć w potliwych miejscach naszego ciała.

Jaki produkt wybrać?

To jaki produkt wybierzemy zależny od właściwości naszej skóry i jej skłonności związanych z poceniem się. I tak w przypadku dużej wilgotności potu warto postawić na antyperspirant. Pozwoli nam to czuć się bardziej komfortu. Warto jednak robić sobie przerwy w stosowaniu go, a co najważniejsze nie stosować go na noc. W czasie snu dobrze jest pozwolić swoje skórze oddychać w najbardziej naturalnych warunkach. Jeśli ktoś ma mniejszy problem z obfitością potu a większy z jego zapachem, lepiej może sprawdzić się dezodorant.

Będzie on delikatniejszy dla skóry a przez wybrany zapach, pasujący do danej osoby, zdecydowanie umilmy sobie dzień.  W przypadku dezodorantu, podobnie jak przy antyperspirancie, dobrze jest zrezygnować z jego stosowania w czasie snu. Noc jest czasem kiedy odpoczywa całe nasze ciało i skóra również potrzebuje odpoczynku.

Istotną sprawa jest też czytanie etykiet preparatów, gdzie podanych jest ich skład. Pozwoli to dopasować kosmetyk najlepszy dla konkretnej osoby. W razie wątpliwości co do odczytywania etykiet, możemy poszukać wskazówek w internecie. Na szczęście, pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie możemy skorzystać z rzetelnej wiedzy w tym temacie. Czytając etykiety warto zwrócić uwagę na te produkty, które stawiają na jak najbardziej naturalne rozwiązania. W niektórych preparatach antyperspirantów zamiast wyżej wspomnianego aluminium stosowane są rozwiązania alternatywne. Jednym z nich jest użycie ałunu, czyli naturalnego kamienia o antybakteryjnych właściwościach.

Wybór zależy od skóry

Najważniejsze jest, aby wszystkie kosmetyki, w tym też i te związane z zapachem, były dobrane do naszej skóry. Ważniejsze jest słuchanie własnych potrzeb niż rad koleżanek czy reklam zachwalających dany produkt. Jeśli nie mamy co do tego pewności, być może dobrym pomysłem będzie poradzenie się kompetentnych osób, co do produktów dla nas odpowiednich. Kosmetyczka czy lekarz dermatolog, na pewno udzielą nam właściwej odpowiedzi. Warto im zaufać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × trzy =