Inne zapachy,  Wody perfumowane,  Wody toaletowe

Jakie są różnice między perfumami, a wodą perfumowaną i toaletową

Perfumami najczęściej nazywa się całą grupę kosmetyków używanych do nadawania zapachu. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że ten sam zapach może występować jako perfumy, woda perfumowana oraz woda toaletowa. Robiąc zakupy w perfumerii stacjonarnej lub internetowej często zastanawiamy się, co to tak właściwie znaczy. Tymczasem odróżnia je od siebie nie tylko cena, ale przede wszystkim skład.

Ogólnie rzecz biorąc perfumy są mieszanką olejków zapachowych, środków wzmacniających i rozpuszczalnika, czyli alkoholu. Te pierwsze pozyskuje się z wybranych części roślin (np. kwiat róży, jaśminu, liście mięty), rzadziej zwierząt (np. piżmo). Środki wzmacniające to związki chemiczne lub naturalne produkty, które mają za zadanie wzmocnić zapach olejków. Jednak to w zależności od zawartości olejków i alkoholu dokonuje się podziału na 3 kategorie: perfumy, wodę perfumowaną i wodę toaletową. Przyjrzymy się im bliżej.

Perfumy (parfum) mają najwyższą zawartość olejków zapachowych – 15-43%. Dzięki temu ich zapach jest bardzo intensywny i już niewielka ilość może utrzymywać się na skórze przez cały dzień. Czyni je to produktem bardzo drogim i raczej trudno dostępnym dla przeciętnych nabywców.

Woda perfumowana (eau de parfum, EDP) zawiera 10-20% olejków zapachowych. Najczęściej wybierana, ponieważ nie jest tak droga jak perfumy, ale utrzymuje się dłużej niż woda toaletowa. Jej zapach również jest silny i może utrzymywać się nawet przez kilka godzin, a niektóre akordy zapachowe są wyczuwalne po kilku dniach. Polecana raczej na wyjątkowe wyjścia, ponieważ na co dzień może wydawać się zbyt ciężka i dusząca.

Woda toaletowa (eau de toilette, EDT) zawiera najmniej, bo jedyne 5-10% olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-80% alkoholu. Nie jest więc zapachem zbyt trwałym, ale za to delikatnym i orzeźwiającym, co czyni ją idealną na lato. Dzięki tak lekkiemu składowi można ją używać także na ubrania.

Jak widać, mimo że nazwy te często używane są jako synonimy, sporo je różni. Podstawową różnicą jest oczywiście moc i intensywność zapachu. Jednak producenci coraz częściej zamiast wypuszczać na rynek ten sam zapach jako wodę perfumowaną i toaletową, najpierw prezentują wodę perfumowaną, a dopiero po jakimś czasie wodę toaletową, której woń jest nieco inna, i ma służyć jako dopełnienie wody perfumowanej. Kolejną różnicą jest cena, która zależy od zawartości cennych składników w kompozycji.

Należy jednak pamiętać, że trwałość i intensywność zapachu zależy także od użytkownika. Wpływ mają takie czynniki jak pH skóry czy zapach innych kosmetyków, np. żelu pod prysznic czy balsamu do ciała, dlatego poleca się dobieranie do siebie podobnych aromatów. Nawet z najpiękniejszą i z najlepiej dobraną wodą perfumowaną i toaletową nie należy jednak przesadzać – zapach powinien być wyczuwalny dla otoczenia, a nie przytłaczający dla wszystkich osób znajdujących się z nami w pomieszczeniu. Znając różnice między perfumami, wodą perfumowaną i wodą toaletową możemy bez większych obaw udać się do perfumerii i dobrać zapach według swoich upodobań i oczekiwać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + pięć =