Kosmetyki

Kosmetyki do pielęgnacji włosów farbowanych

Farbowanie włosów to bardzo popularny zabieg nie tylko wśród kobiet, coraz częściej także wśród mężczyzn. Zalet jest wiele – szybka zmiana wyglądu, przykrycie siwych włosów, ładniejszy odcień. Dobrze dopasowany kolor podkreśla urodę. Półki sklepowe pełne są rozmaitych rodzajów, kolorów farb i szamponów koloryzujących. Chociaż producenci prześcigają się w coraz to nowocześniejszych składach, które powinny być dla włosa delikatne, to w dalszym ciągu jest to ingerencja (i to dosyć mocna) w ich strukturę.

Podczas koloryzacji łuski otwierają się, przez co zmniejsza się naturalne nawilżenie oraz wzrasta ryzyko wypadania. Skutkiem tego zabiegu są matowe, pozbawione blasku, suche oraz zniszczone włosy. Powstają liczne uszkodzenia, które mogą prowadzić nawet do łamania się i rozdwajania końcówek. Aby temu zapobiec należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację, przy której skutki farbowania włosów zostaną zminimalizowane.

Etap oczyszczania i mycia

Odpowiedni szampon to pierwszy krok do zdrowych i pięknych włosów po koloryzacji. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych włosom farbowanym – można nawet wybierać czy do włosów jasnych czy ciemnych. Wzmocni to efekt samego zabiegu chroniąc kolor, a odpowiednie składniki odpowiednio nawilżą już na etapie oczyszczania. Warto przyjrzeć się składom, ponieważ większość szamponów zawiera silne detergenty takie jak SLS i SLES, które dodatkowo powodują wysuszenie oraz szybsze wypłukanie koloru. Silne oczyszczanie nie jest w tym przypadku wskazane, może dodatkowo osłabić strukturę włosa. Oprócz tego należy unikać produktów z silikonami, parabenami i dużą ilością konserwantów. Aktualnie coraz więcej osób staje się świadomych składników w kosmetykach, dzięki czemu w sklepach i drogeriach pojawia się coraz więcej delikatnych, naturalnych szamponów. Podczas mycia należy być cierpliwym dla włosów – nie szarpać ich, nie wyrywać oraz delikatnie osuszać ręcznikiem. Oczywiście, można też się wspomagać suchymi szamponami.

Odpowiednia pielęgnacja

Obowiązkową rutyną po myciu włosów powinno być nakładanie odżywek, które wzmocnią, nawilżą i nabłyszczą włosy. Produkty te powinno się zostawić na parę minut i dokładnie spłukać. Najlepiej wybierać te dedykowane włosom koloryzowanym, po zabiegach i suchym. Istotną informacją jest też to, czy produkt jest do włosów jasnych czy ciemnych – odpowiedni wybór pozwoli na dodatkową ochronę przed blaknięciem. Jeśli kolor będzie utrzymywał się dłużej na włosach to i sam zabieg koloryzacji będzie wykonywany rzadziej – nie pozostanie to bez wpływu na ich kondycję i z pewnością ograniczy zniszczenia.

Od czasu do czasu należy skorzystać z różnych kuracji wzmacniających według zaleceń producenta. Oprócz tego zbawienny wpływ na włosy mają naturalne oleje np. kokosowy, arganowy, lniany, z czarnuszki, migdałowy, jojoba, babassu, rycynowy czy masło shea. Olejki doskonale sprawdzą się przed myciem – można nakładać je na długość i trzymać około godziny. Jest to naturalny sposób na dodanie elastyczności i sprężystości włosom po zabiegach koloryzacji.

Aby wspomóc włos od cebulki warto skorzystać z masek oraz wcierek do skóry głowy i również nakładać je przed myciem. Pozwoli to na wzmocnienie włosów u nasady i nawilżenie skalpu. Olejki doskonale zabezpieczą końce przed kruszeniem się, stosuje się je już po osuszeniu ręcznikiem włosów. Raz na kilka myć warto nałożyć odpowiednią maskę regenerującą lub odbudowującą na długość i trzymać około 30 minut.

Maski mają bardziej skoncentrowane działanie i są skuteczniejsze niż odżywki. W salonach fryzjerskich dodatkowo podczas zabiegu stosowane są różne produkty mające na celu ochronę włosa, można też zaopatrzyć się w profesjonalne zestawy do mycia oraz pielęgnacji. Ponadto warto zaopatrzyć się w odżywki do włosów z filtrami UV, zwłaszcza w okresie letnim.

Farbowanie włosów nie musi oznaczać zniszczonych i przesuszonych włosów, jeśli odpowiednio się o nie dba. Zastosowanie kilku prostych wskazówek, zakupienie odpowiednich produktów oraz wprowadzenie ich do użytku pozwoli na utrzymanie pięknych i zdrowych włosów. Warto przetestować produkty kilku producentów, aby dobrać odpowiednią pielęgnację. Z pewnością można się też poradzić ekspertów, zwłaszcza jeśli zabieg koloryzacji jest wykonywany w salonie fryzjerskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem + dziewiętnaście =