Inne zapachy,  Wody perfumowane,  Wody toaletowe

Z czego składa się zapach, czyli nuty zapachowe perfum

Pierwsze wrażenie po zetknięciu z pojęciem nut zapachowych nasuwa na myśl pojęcie muzyki. Jest to bardzo trafne skojarzenie, ponieważ pojęcie to może nie dotyczy bezpośrednio zagadnienia z zakresu muzycznego, ale bez wątpienia odnosi się do tworzenia – w tym wypadku chodzi o kreowanie kompozycji zapachowej.

Podstawową zasadą podczas tworzenia nowego zapachu jest to, by składał się on z trzech części – odrębnych nut. Te trzy elementy składają się w połączeniu w oryginalną woń, niepowtarzalną i perfekcyjnie współistniejącą. Zestaw trzech zapachów rozwija się w momencie zetknięcia ze skórą. Istotnym jest, że jedne substancje zawarte w kompozycji mają szybszą zdolność parowania od innych, są mniej lub bardziej trwałe.

Wspomniane nuty zapachowe dzieli się na trzy elementy: nutę głowy, którą określa się także nutą górną, nutę środkową – nazywaną nutą serca, nutę dolną – jest to nuta bazy lub podstawy. Warto przyjrzeć się bliżej zagadnieniom poszczególnych elementów składowych perfum. Każdy z nich odgrywa niezwykle ważną rolę w kompozycji, a ich obecność nie może być przypadkowa. Poszczególne nuty komponować muszą się ze sobą niczym akordy w kompozycji muzycznej. Nie ma miejsca dla błędu lub przypadkowości. Wyrafinowany i staranny dobór składowych stanowi o pięknie i niepowtarzalności całości.

Nuta głowy jest pierwszą i zarazem najważniejszą spośród pozostałych. To właśnie ona w pierwszym momencie zetknięcia się z nowym zapachem daje się wyczuć jako ta dominująca. Właśnie jej cechy decydują o tym czy przypadnie nam do gustu, pełni ona najistotniejsza funkcję. Mimo tego że jest najbardziej dominująca i wyczuwalna jest jako pierwsza, jej drugą podstawową cechą jest ulotność. Świeżość i lekkość jaką wnosi do kompozycji wyczuwa się niezwykle krótko. Owocowy lub kwiatowy charakter ulatuje odsłaniając kolejne składowe kompozycji zapachowej.

Nuta środkowa to nuta serca – kolejny z elementów wyłaniający się z kompozycji. Po upływie chwili uwidacznia się, lecz nie jest zazwyczaj intensywna. Można by rzec, że jest ona podbiciem dla pozostałych. Spaja kolejne elementy będąc ich połączeniem. Tu najczęściej wyodrębnić można korzenne aromaty ale także kwiatowe oraz drzewne.

Nuta bazy, zwana nutą głębi wyczuwalna jest dopiero po około 20 minutach, to właśnie ona decyduje o całości kompozycji, nadając jej niepowtarzalny charakter. Aromaty używane jako nuty bazy są zazwyczaj długo utrzymujące się i ciężki. Ich cechą jest to, że utrzymują się najdłużej, bo nawet do kilku godzin lub dni. To właśnie za sprawą tej nuty całość nabiera oryginalnego charakteru, staje się niepowtarzalna i wyjątkowa. Często właśnie ta nuta staje się kanwą do stworzenia całej kompozycji.

Pojęcia związane tworzeniem zapachów są niezwykle istotne. Laikowi wydawać mogłoby się, że nie ma w tym nic skomplikowanego lecz jednak proces powstawania wyjątkowych mieszanek aromatycznych jest niesamowicie żmudny i wymaga ogromnej wiedzy oraz świadomości zapachów. Stworzenie wyjątkowych kompozycji zapachowych porównywalne jest zatem do komponowanego dzieła muzycznego. Aby uzyskać doskonały efekt konieczny jest dobór idealnych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × trzy =